Drogy

Emko

Emko je slangový název pro 3,4-methylendioxyamfetamin, neboli zkráceně MDA. Dříve se názvem emko označoval ještě např. Morfin, ale tento název se pro něj dnes používá spíše výjimečně. Daleko častější je používání tohoto názvu i např. pro MDMA, neboli extázy. Tohle pojmenování tak zlidovělo, že když dnes mluvíme o emku, můžeme s klidem říci, že lidé se nejčastěji baví právě o MDA, nebo o MDMA.

Emko je derivátem amfetaminu, podobně jako třeba extáze, nebo piko, takže jedním z hlavních účinků na organismus je celkové nabuzení (nakopnutí) a příval energie. Vtipné je na emku hlavně to, že jeho uživatelé často odsuzují lidi, kteří berou perník, přitom emko je jeho blízký příbuzný.
Na ulici se vyskytuje ve více formách (tablety, prášek, krystaly) a nejčastěji se užívá buď šňupáním, nebo v kapslích a tabletách, které se polykají. Polykání tablet má delší nástup účinku, protože chvíli trvá, než se v těle rozloží.
Emko může mít prakticky jakoukoliv barvu, od bílé, až po hnědou, či různobarevnou (přidává se do ní potravinářské barvivo). Záleží na přidaných příměsích a čistotě syntézy při výrobě.

Účinky emka

Účinky emka jsou silnější než na extázy, to znamená, že tělo více nabudí a zároveň je to doprovázeno silnějšími psychedelickými stavy, záleží samozřejmě na dávce a na množství účinné látky. Zkreslené je vnímání hudby, barev, okolí, i sebe sama. Zvyšuje se schopnost empatie a sebevědomí. Zlepšuje se navazování kontaktů, přestanete mít strach z lidí (pokud trpíte nějakou formou sociální fobie), povzbuzuje sexualitu, protože celkově zesiluje pocity. Vše je doprovázeno zlepšenou náladou, nebo pocity euforie.

Nicméně drtivá většina účinků emka se dá smrsknout do celkového nabuzení organismu a dobré nálady.

Nežádoucí účinky emka

Mezi negativní účinky patří nevolnost, zvracení, svalové napětí, ztuhnutí čelisti, nebo vazokonstrikce – stažení cév, zvýšení krevního tlaku, zvýšená srdeční frekvence, bolest hlavy, hyperthermie, hyponatremie, problémy s pamětí nebo koncentrací. Zároveň je zde riziko spuštění panického ataku, nebo spuštění psychické poruchy. Největší riziko představuje pro lidi, kteří mají problémy se srdcem, s vysokým krevním tlakem, nebo trpí epilepsií, či psychickou poruchou.