Uživatelů pervitinu ubývá

Drogy grafNárodní protidrogová centrála uveřejnila prostřednictví ČT prohlašení, ve kterém tvrdí že uživatelů pervitinu rapidně ubývá. I přesto se u nás smaží, vzhledem k počtu obyvatel, poměrně dost. Odhaduje se, že v ČR je kolem 20 000 toxikomanů. To vydá zhruba na jedno menší město, což je slušné. Opatření, které už je na stole nejméně pět let, vyjde v platnost příští rok. V krátkosti jsem se o tomto opatření zmiňoval v jednom z předchozích článků. Dovoluji si tvrdit, že toto opatření výrazně omezí výrobu pervitinu. Proč? Protože nebude kde brát suroviny pro výrobu. Už teď je situace komplikovaná a pseudoefedrin se dá ve velkém koupit, pouze v kontaktu s lékarníky. Což dosvědčuje nedávný případ dvou žen, které na každém balení trhly zhruba 10,-. Protože je k uvaření pervitinu nutné vyextrahovat efedrin z léků, jedná se řádově o tísíce balení. Takže babky si celkem slušně narvali kapsu. Z reportáže, kterou jsem viděl museli být tyto osoby naprosto vylízané a vůbec se nedívím, že je drapli. Léky obsahující pseudoefedrin prodávali ve velkém v běžné pracovní době a lékarna byla navíc uprostřed obchodního centra. Takže bylo pouze otázkou času kdy spadne klec. V reportáži se dále uvádělo, že Policie bude prodej látek obsahující pseudoefedrin monitorovat až od příštího roku. To je samozřejmě blbost, dělá to odjakživa, takže pokud některá lékarna vykazuje větší prodej určité látky, okamžitě se dostane pod drobnohled chlapců z protidrogového, kteří se teď asi plácají po ramenou.

Abych se vůbec dostal k pointě článku, dovoluji si zde zveřejnit malou úvahu, co se bude dít příští rok. Bude zajímavé pozorovat, která z možností se ukáže jako ta pravá. Takže co se stane až vyjde v platnost omezení, v podobě prodeje látek obsahující pseudoefedrin? Možnosti jsou podle mě následující:

a) Pervitin se bude výrabět dál. Kvůli nedostatku pseudoefedrinu budou výrobci drog úzce spolupracovat s prodejci léčiv, budou vykrádat lékarny, nebo budou efedrin dovážet z ciziny. Protože to bude s výrobou drogy znamenat mnohem více práce než teď, výroba se rapidně omezí a cena pervitinu na ulici vzroste. Kvůli nedostatku pika na trhu budou dealeři častěji a ve větší míře dosypávat zboží nějakým svinstvem, takže tu budeme mít víc lidí, kteří budou pod vlivem toxické psychozy skákat z mostu.

b) Místo pseudoefedrinu se bude přidávat jako hlavní přísada do pervitinu úplně jiná, stejně levná a na výrobu podobná toxická látka. Pervitin si tak udrží své místo na trhu stimulantů.

c) Suroviny, výroba, omezení, zkrátka vše se změní v jeden velký vojeb. Shánění přísad bude čím dál těžší, výroba se nebude vyplácet, stálých uživatelů bude ubývat. To povede k tomu, že se na to vařiči buďto rovnou vyserou a nebo budou hnát cenu pika (což je hlavní tahák této drogy) neúměrně vysoko. Protože většině lidí docvakne, že už to není hodně muziky za málo peněz, ale větší svinstvo za pořádnej balík, přesunou se uživatelé ke kokainu, popř. k jiným drogám.

d) Stane se něco neočekávaného. Něco s čím nikdo nepočítá. Nedokážu přesně v mysli odchytit co, ale napadají mě různé situace kdy vařiči přijdou na nějakou mezeru, na nějaký trik jak stále levně sehnat efedrin a všechna opatření státu budou v tomto případě na hovno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *