Drogy

Češka pašovala z Pákistánu 8,5 kg heroinu

V posledních týdnech česká média bombardují zprávy o mladé slečně, která z Pakistánu pašovala necelých 10 kilo heroinu. Stala se Tereza H. obětí spiknutí a je nevinná, nebo se jedná o drogového pašeráka?

Českými a i zahraničními médii kolují články o 21ti leté Tereze z česka, která pašovala 8,5kg heráku. Mladá naivní holka, která si chce rychle a bez práce vydělat spoustu peněz a neuvědomuje si rizika spojená s pašováním drog. Lifestyle který Tereza vedla byl nad rámec běžné životní úrovně a tak není divu, že se v komentářích pod články vyrojila spousta nenávistných komentářů o tom že si to zaslouží. Vše vychází z předpokladu, že Tereza opravdu věděla, že pašuje heroin a tudíž musí počítat i s následky, kterým momentálně musí čelit. V tomhle duchu se vedla většina diskusí, které se na internetu objevily a největší lítost (pravděpodobně po právu) mířila směrem k její rodině.

Obecně můžeme říci, že situace, kdy se člověk nevědomky stane pašerákem drog, jsou velmi výjimečné, ale stávají se. Typická situace je většinou opačná, člověk se na diskotéce nebo v baru seznámi se skupinou zámožných lidí, kteří mu nabídnou rychlý přivýdělek, který je pro danou osobu jak z jiného světa a pod vidinou snadného zisku se nechá překecat. Pokud se navíc člověk topí ještě v dluzích, má k podobné nabídce nakročeno ještě o 10 kroků blíže. Luxusní dovolená, pár hodin strachu při prevozu a půl mega je doma, anebo taky ne..v druhém případě čekají na dotyčného vysoké tresty v tvrdých žalářích na druhém konci světa daleko od rodiny, přátel, daleko od domova.

Z nedávných kauz, kdy skutečně dotyčný nemusel s jistotou vědět, že převáží drogy, je případ důchodce, který dostal 27 let za pašování drog v Hongkongu, čili to pro něj bude téměř jistě doživotní trest. Pochopitelně, že vše nemuselo být tak, jak se na první pohled zdá, ale z dostupných informací to opravdu vypadá, že děda ze Sušic neměl ponětí, co převáží. Viz. článek na Idnes.cz.

Další případ, který zněl trochu podezřele, bylo převážení iPhonu 6s Plus, ve kterém se opět ukrývali drogy. Modelová situace, kamarád vás požádá o to, abyste mu přivezli/převezli/někomu poslali iPhony, které jsou v zahraničí levnější. Je to celkem běžná praxe, kterou hodně lidí bude znát. Jenže v zabalených krabicích se místo mobilu opět skrývali drogy. V Abú Zabí si za to „pašerák“ vysloužil trest smrti, možná nevědomky, ale kdo ví. Viz. opět článek na Idnes.cz.

Oproti tomu případ Terezy se zdá jednoznačný, ale na úplně druhou stranu. Tereza jak sama přiznala, převážela z Pakistánu už „podezřelé zásilky“ několikrát a ani jednou ji to nepřišlo divné. Kromě hraní na pošťačku se živila jako luxusní prostitutka a cestovala po celém světě. Svůj bohatý život dávala okatě na obdiv na sociálních sítích, což pochopitelně nejednoho čecháčka z fabriky pěkně nasralo a tak si na ní při první příležitosti začali vylévat žluč.

V jednu chvíli ji v Pakistánu hrozil teoreticky dokonce trest smrti, ten se ale cizincům většinou nedává a doživotní, či opravdu velké tresty, se dávájí až od 10kg výše.
Z momentální situace plyne, že nejpravděpodobnější trest pro ní bude kolem 10-15 let vězení. Mládí tedy stráví pravděpodobně v kriminálu. Je rovněž nepravděpodobné, že by byla třeba v půlce trestu převezena do Čech, kde by si odpykala zbytek trestu, což je běžná praxe v zemích, se kterými má ČR vyjednanou smlouvu o vydávání trestanců.
Největší problém tak mohou znamenat životní podmínky v samotné věznici, které jsou sice o něco přívětivější než třeba v Thajsku, kde jsou věznice přeplněné a velká část osazenstva trpí celou řadou chorob, i tak to ale pro ní nebude procházka růžovým sadem.
Pokud bude mít dostatek financí, může si pobyt ve věznici udělat příjemnější jak co se týče stravy, tak i co se týče hygieny, ubytování, apod.

Pokud kauzu sledujete, doporučuji místo bulváru, kde se opakují ty samé informace, mrknout např. na rozhovor v DVTV, kde se dozvíte více o podmínkách ve věznici v Pakistánu obecně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *