Drogy

Dokument Katka

Film Katka je časosběrný dokument Heleny Třeštíkové, který mapuje čtrnáct let v životě závislého člověka, kterým je narkomanka Katka Bradáčová. Film měl obrovský divácký ohlas a získal celou řadu ocenění, jako je např. Český lev. Film je dodnes považován za jeden z nejúspěšnějších dokumentů na poli české dokumentaristiky v oblasti závislosti. Smutné a zároveň neuvěřitelné na celé záležitosti je především to, že Katka bere tvrdé drogy už bezmála 30 let a nic nenasvědčuje tomu, že by se na této skutečnosti mělo v dohledné době něco změnit.

Zhruba 2 roky zpátky znovuobjevil magazín Extra.cz příběh Katky a začal o ní vydávat reportáže. Ty měli poměrně značný divácký ohlas a tak došlo na několik rozhovorů, při kterých začala svítat naděje. Ta byla podobně jako v dokumentu rychle vystřídána tvrdou realitou v podobě planých slibů a neustálého braní tvrdých drog.

Má Katka vůbec naději na to, že se z tvrdých drog někdy dostane? Naději existuje vždycky, nicméně po téměř třiceti letech braní opiátů si dovolím tvrdit, že ta šance je naprosto minimální. Druhá věc je, že aby drogově závislý přestal brát tvrdé drogy musí v první řadě chtít a dostat nějaký impuls. Pro Katku tenhle impuls nebylo to, že skončila na ulici, ani to že se ji narodilo dítě. I když bych ji ze srdce přál, aby heroinu nakopala prdel, jak o tom snila v dokumentu, je bohužel smutnou pravdou, že v životě Katky neexistuje momentálně nic, co by ji donutilo přestat brát drogy a vrátit se znovu do normálního života.

Helena Třeštíková se s Katkou poprvé setkala v roce 1996 v komunitě pro drogově závislé. Katka však po pár měsících z komunity utekla neznámo kam. Helena ji našla v pražských ulicích s jejím tehdejším přítelem Láďou, se kterým brala heroin. Jak svoji drogovou závislost zvládali a s čím vším se denně museli potýkat se dozvíte v dokumentu níže.

Dokument Katka

Alternativní odkaz na sledování na webu Mall.tv

Když musíš, tak musíš?

Rozhovor s Katkou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *