Drogy

Konec perníku v ČR?

Od příštího roku má vyjít v platnost nový zákon, nebo chcete-li nařízení, které přikazuje lékarníkům prodávat léky obsahující efedrin (hlavní přísada pro vaření pervitinu) v omezeném množství. Jedná se především o Modafen®. V reálu by to mělo vypadat tak, že bude možno koupit 2 balení/týden na osobu a to ještě na občanku. Dnes je prodej tohoto léku státem kontrolovaný a tak má policie přehled jak se v ČR smaží. Zakázat prodej léku pravděpodobně úplně nemohou. Pravděpodobně by se tím dostali do křížku s výrobcem.

Je třeba dodat, že prodej Modafenu® v posledních letech enormně vzrostl. Není to kvůli tomu, že by v u nás rostla epidemie chřipky, prostě se pervitinu dostává větší obliby, na úkor dražšího kokainu. Bylo by naivní tvrdit, že všechno projde rypákem pouze čechům a slovákům, podstatná část půjde pravděpodobně také na export (Německo, Anglie, Polsko, apod.).

K uvaření pervitinu je potřeba Modafenu® spousta (cca. 10-15 beden k průměrné várce). To znamená, že se efedrin bude muset shánět odjinud. Zde nastoupí pravděpodobně forma organizované zločinu v podobě prodejců léčiv (lékarníci, distributoři, chemičky, apod.) či mafie. Spekuluje se i o dovozu efedrinu z Ukrajiny. Zda se výroba pervitinu opravdu omezí, nebo se problému zhostí narkomafie, ukáže jen čas. Zentiva také nově začala dělat opatření v podobě přidání nezmáme látky do Modafenu®, která má zamezit extrahování pseudoefedrinu. No, že by konec perníku v ČR a SR?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *