Drogy

Česká firma Miton investuje miliony do psychedelické kliniky Psyon

Na české poměry velmi nevídaný projekt a zároveň překvapivá investice od firmy, která se specializuje primárně na internetové projekty. Před pár dny měl jeden z partnerů firmy Miton rozhovor v DVTV, ve kterém se rozebírala investice do projektu Psyon. I když ve světě jsou již podobné projekty celkem běžné, u nás se jedná o unikátní projekt.

Václav Štrupl je jedním z partnerů velmi úspěšné internetové firmy Miton. Předtím pomáhal spoluzaložit a následně pak prodal další úspěšnou firmu, kterou byla agentura H1. Laickým pohledem můžeme tedy bezpochyby říci, že to bude člověk co je finančně již za vodou. Zároveň mu podle jeho slov nedalo příliš práce, aby své kolegy přesvědčil, aby do projektu Psyon nainvestovali (v současné době) bezmála 10 milionu korun. Což už je slušná částka na startup, ale v dlouhodobém měřítku se dá počítat, že tato suma patrně ještě vzroste.

Z rozhovoru na mě působil jako velmi inteligentní a do tématu velmi zapálený investor, který ví o čem mluví a zároveň moc dobře ví, proč do něj investuje. I když má pochopitelně promyšlenou i následnou monetizaci, věřím mu i tu část, ve které mluví, že danou investici považuje spíš za charitu, resp. za filantropii.

I když všechny jeho argumenty dávají smysl, nemůžu se ubránit dojmu, že za jeho motivací k investici stojí i něco jiného a osobně bych si tipnul, že to je pan Štrupl, nebo někdo z jeho blízkého okolí, komu se snaží tímto projektem pomoci. Pokud se tedy snaží odstraňovat celospolečenské stigma ohledně deprese (což samozřejmě vítám a má v tom moji plnou podporu), určitě se nabízelo i kdyby osvětil i tuto nevyřčenou otázku, protože by to dokreslilo pozadí celého příběhu. Celý rozhovor s názvem: Ketamin vás může zbavit deprese na DVTV, naleznete zde.

 

Co je Psyon? Psychedelika v terapii?

Psyon je terapeutická klinika, kterou naleznete na Praze 6. Její cíle se profilují převážně do třech směrů. Tím prvním jsou psychoterapeutické konzultace v plném spektru různých životních situací a obtíží. Za druhé má za cíl psychologickou pomoc při komplikacích a potížích, které se rozvinuly v souvislosti s předchozím užitím psychedelických látek. A za třetí, využití psychedelik v léčbě deprese. Právě třetí bod, může znít trochu kontroverzně a pokud je mi známo, Psyon v současnosti ještě nedostal legislativní povolení k tomu, aby psychedelika mohl pacientům při terapii podávat. To se ale samozřejmě může hodně rychle změnit.

Více se o projektu dozvíte na Psyon.cz

V rozhovoru Štrupl mluvil převážně o Ketaminu, ten se dříve v medicíně používal poměrně běžně jako anestetikum, ale kvůli vedlejším účinkům, kterými byly specifické halucinace se od něj začalo postupně ustupovat a dnes se používá převážně ve veterinární medicíně. Kromě Ketaminu se o podobných výzkumech, tedy využivání drog v psychedelické terapii, hovořilo tako o MDMA, tedy extázy, která byla v 50-60. letech součástí podobného výzkůmu. Co byl tedy dříve experiment, se dnes stává opět předmětem výzkumné studie.

Na výsledky studií si budeme muset ještě nějaký pátek počkat, stejně tak na udělení legislativního povolení pro Psyon, nicméně se jedná o velmi zajímavý projekt a jeho průběh budu sledovat.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *