Drogy

Proč fentanyl vytlačuje na trhu heroin

Fentanyl je zhruba 100x účinnější než morfin

Fentanyl je syntetický opioid, který je zhruba 100x silnější než morfin a 50x silnější než heroin. Nejvíce je rozšířený hlavně v USA, kde na následky předávkování drogami umírá více lidí než kdykoliv dříve. V roce 2017 na následky předávkování zemřelo v USA 70,237 lidí (zdroj: cdc.gov). Na této statistice se velkou měrou podílí právě obrovský rozvoj fentanylu. Když porovnáme tuto statistiku s vrcholem jiných krizí, jako byl např. největší počet vražd (v roce 1993 to bylo 40,000), nebo kulminace viru HIV, kdy na něj v roce 1995 zemřelo na 50,000 lidí, nemusím být zrovna datový analytik, abych dokázal říci, že drogová epidemie má na svědomí více životů a představuje pro USA obrovský problém.

Zároveň je třeba podotknout, že úmrtnost každým rokem stoupá a dá se předpokládat, že USA vrchol této krize ještě teprve čeká. V úvahu musíme brát v potaz i to, že statistika zaznamenává pouze předávkování drogami a nebere v potaz rozvoj nemocí jako je žloutenka, hiv, nebo nehody, či sebevraždy spojené s braním drog, které by konečné číslo pravděpodobně ještě několikrát znásobily.

Proč lidé začali brát místo heroinu fentanyl?

Když chce zákazník od dealera koks, zavolá 1-2x, než to vzdá. Když nemá dávku fentanylu, volá 20x a za drogu nabízí cokokoliv. Je to základní pravidlo marketingu, když chcete zvýšit prodeje, musíte vyvolat potřebu. Takhle uvažují drogové gangy jako je třeba mexický kartel Sinaloa. Nejprve začaly heroin mixovat s fentanylem (slangově se mu říká Chiva Blanca) a když si na něj lidé navykli, začaly ho nabízet přímo. Protože je silnější, není potřeba ho převážet v tak velkém množství a drogové kartely ho tak mohou snáze pašovat. Kilogram stojí zhruba 12,500$. Z něho lze udělat milion dávek. Jedna dávka se prodává zhruba za 20$. Profit pro kartely je tak obrovský.

Statistika růstu úmrtí ve Spojených státech na předávkování syntetickými opioidy (zdroj: CDC.gov)

Fentanyl má rychlejší nástup, je levnější, ale oproti heroinu má i kratší účinek. Zatímco k výrobě heroinu je potřeba opium, fentanyl je čistě chemická droga. Do USA se dováží převážně z Číny a Německa.
Jedním z důvodů, proč se uvádí tak drastický rozmach opiátů je především ten, že v Americe se nadužívají léky na předpis (jako je např. Hydrokodon, Oxykodon,..). Závislost vzniká velmi rychle, ale zároveň si tělo buduje po čase toleranci, to znamená, že uživatel musí zvyšovat dávky, nebo přejít na něco „tvrdšího“. První přestupní stanicí bývá heroin. Uživatelům stačí brát ho většinou jednou za dva dny. Nicméně konečná je stanice fentanyl, kde jsou uživatelé nuceni brát ho třeba 3x za den. Uživatelé ho buď šňupou, kouří, nebo nejčastěji berou injekčně.


Reportáž CBS o fentanylu

Jeho největším rizikem je síla jeho účinku. Je tedy poměrně snadné se jím předávkovat. K tomu může dojít i nechtěně, protože uživatelé, kteří jsou zvyklí na heroin, berou větší dávky. Ty zvyšují, pokud mají nekvalitní a něčím říznutou směs. Pokud se jim dostane do ruky čistý fentanyl, snadno se předávkují.

V Americe se mu občas přezdívá „Zombie droga“, protože uživatelé po něm často vypadají jako těla bez duše. Podobně jako na jiných těžkých opiátech mají nepřítomný výraz a dokážou usnout třeba i ve stoje. Nemají ponětí kde jsou, co tam dělají a mají sníženou schopnost sebekontroly.

Mezi nežádoucí účinky fentanylu patří zvracení, utlumení dechového centra, mdloby, problémy s močením, extrémní zácpa, nebo zimnice. V případě předávkování se podává pacientům Naloxon (v USA pod názvem Narcan), který zastavuje účinky opioidů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *