Drogy

Silk Road – černý trh na internetu

Když se řekne „černý trh“ většina z nás si představí nějaké zapadlé náměstí na okraji města, kde mají svoje stánky drogový dealeři a obchodníci se zbraněmi. Někde v Kongu, nebo Somálsku to tak možná skutečně funguje, ale realita je většinou daleko prostší. Za černý trh totiž můžeme považovat prakticky jakoukoliv obchodní činnost (nákup, prodej, služby,..), která je ilegální a mimo dohled státu. Není proto s podivem, že s příchodem moderní doby dorazila i na internet.

Svým způsobem byl černý trh i bývalý server pervitin.cz. Administrátor se o něj příliš nestaral, nemoderoval tamnější diskusi a tak bylo jen otázkou času, kdy se tam začnou prodávat drogy. Lidé si v diskusi vyměňovali kontakty na dealery a tak se o to začala zajímat policie a celý server vypla. Podle mě tenkrát autor webu jen nedomyslel, co se může stát, když na podobném serveru nechá otevřený chat, který není moderovaný a kam až to může dojít.

Pojďme se ale podívat na mnohem propracovanější systém obchodování, který pojem černý trh splňuje do puntíku. Pokud jste právě po 20ti letech nevylezli z lesa (potažmo z kriminálu), pak vám asi nemusím představovat weby jako je Aukro, Ebay, nebo Amazon. Klasické obchodní tržiště, kde si vybíráte z nepřeberného množství zboží, zaplatíte, přijde vám to poštou. Je pravda, že i na těchto serverech můžete nárazově narazit na nějakou levotu, ale správci pochybné/ilegální prodeje ihned mažou, takže je to spíše vyjimka.
Představte si situaci, kdy někdo vezme koncept podobných webů jako je právě Ebay nebo Amazon a začne tam prodávat drogy a zbraně. U zboží to ale nekončí a začnou se nabízet i služby. Potřebujete shodit server konkurenčnímu webu DdOS útokem? Nebo chcete někoho nechat zmlátit, zapálit mu auto, nebo ho dokonce nechat zabít? Potřebujete falešný pas? Přijde vám to jako nesmysl nabízet podobné věci na internetu? Jednomu člověku s anonymní přezdívkou Dread Pirate Roberts to jako nesmysl nepřišlo a tak založil v roce 2011 tržiště nazvané Silk Road (Hedvábná stezka).

 

silk-road

 

Pochopitelně realizace něčeho takového vyžaduje spoustu práce a pokud nechcete hned druhý den skončit v base, musíte si vše pořádně promyslet. Začalo se anonymní doménou (jak jinak), platilo se v BitCoinech (obtížně se stopuje odesílatel a přijemce) a na server se chodilo za pomocí TOR klientů. V podstatě veškerá vaše komunikace na internetu je zaznamenávána, sledována a různými boty vyhodnocována jako potencionální hrozba. Vašemu providerovi je většinou u prdele co na tom internetu děláte, ale k těmto datům mají samozřejmě přístup i policejní složky. Nejdále s tím zašla americká NSA, která má přístup k internetové a mobilní komunikaci v podstatě ke všem počítačům na světě. Vzpomeňte si na kauzu Edwarda Snowdena a jeho odhalení programů PRISM a Tempora. Obyčejný člověk však nejspíše nemá důvod chodit na web přes anonymní proxy servery a šifrovat svoji komunikaci s přáteli. S kým si píšete, nebo co děláte totiž nikoho nezajímá, až do chvíle, pokud tím nepácháte trestnou činnost. Alespoň takhle nám to podávají zastánci bezpečnosti. Na druhé straně barikády stojí právě lidi jako je Snowden, kteří upozorňují na to, jak snadné je podobné nástroje zneužít a jak vytváří v podstatě policejní stát. Myšlenka podobných programů přesahuje rozsah tohoto článků a nechci se tady zabývat tím, zda by podobné metodiky kontrolování komunikace existovat měli nebo ne. Nicméně podobné boty, které vyhledávají v internetové komunikaci různé fráze existují všude na světě. Pokud člověk začne např. ve velkém shánět přísady ať už pro výrobu drog, nebo výbušnin, nemůže být překvapený, že mu jednoho dne zaklepe na dveře kriminálka. Pod drobnohled tajných služeb se můžete dostat i za to, pokud se zájmem např. sledujete náborová videa teroristů, přispíváte na podobná fóra, nebo jen veřejně sympatizujete s bombovými útoky (např. na facebooku, diskusích v denících, atd.). Většina států nemá kapacity na to, aby na každého nadšeného pisálka hned šla sledovačka, ale pokud se takový člověk vyhodnotí jako riziková osoba, může se začít sledovat jeho internetová a mobilní komunikace.

U Silk Roadu byl problém s tím, že v podstatě vše co se na serveru událo bylo anonymní a šifrované, takže dohledat prodejce a hlavně provozovatele serveru nebylo vůbec jednoduché. I tak ale Silk Road neměl příliš dlouhého trvání. Než ho uzavřela FBI, byl v provozu pouhé dva roky, ale stačili se na něm zobchodovat transakce za více než miliardu dolarů. Hodit do nákupního košíku kilo heráku, AK47 a ještě nějakou extázy, nebyl žádný problém. Autorem webu byl Ross Ulbricht, který si momentálně odpykává doživotní trest ve věznici v New Yorku. Když ho zatýkala FBI, měl na svých účtech BitCoiny v hodnotě 80 milionů dolarů. Spekuluje se o tom, že by mohl být časem propuštěn, výměnou za informace k dopadení dalších správců, kteří se na provozu Silk Road podíleli. Vtip byl totiž v tom, že po tom co FBI zatkla hlavního administrátora a shodila server, po pár měsících se tržiště otevřelo znovu, nicméně i to se ji podařilo opět shodit.

Z počátku byl počet prodejců limitovaný, po nějakém čase se za poplatek mohli registrovat prodejci další. Silk Road byl sice veřejně dostupným tržištěm, ale žádné autority se o něj nezajímali než na webu stoupl traffic a stal se masově populárním. V roce 2013 bylo v nabídce přes 10 000 produktů z nichž 70% z nich byly drogy. V Americe kde DEA (protidrogové) dělala razie na drogové dealery, narazila u několika z nich při prohlídce jejich počítačů právě na účty, které je navedly na Silk Road.

Samotný Silk Road se snažil primárně držet prodeje drog a ostatním produktům se vyhýbal. Ve svých podmínkách dokonce zakazoval inzerovat prodej zbraní a podobných produktů, ale byla to taková šedá zona v černé zoně, protože stejní lidé, kteři provozovali Silk Road zakládali další podobná tržiště, kde se zbraně prodávali (viz. sesterské tržiště „The Armory“). Na dalších podobných tržištích se pak prodávali i odcizené platební karty, falešné pasy, občanky a domlouvali se i nájemné vraždy. U posledního zmíněného bodu lze trochu pochybovat, zda skutečně na podobném tržišti bylo možné domluvit nájemnou vraždu. Nicméně vzhledem k tomu, že součástí obvinění Ulbrichta bylo kromě praní špinavých peněz, hackingu, prodeje drog, zpronevěry, také obvinění z pokusu o vraždu 6ti lidí, něco pravdy na tom možná bude.

Zásilky drog se posílali klasicky poštou, nicméně ve speciálním vakuově těsněném balení, aby unikly detekci. Fungovalo zde také klasické hodnocení, podobně jako třeba na ebay, takže prodejce s dobrým hodnocením nebyl většinou scammer, který vás chce pouze okrást. Vývoj webu trval zhruba 6 měsíců a autoři se snažili vše postavit tak, aby prodej byl co nejvíce anonymní. Poučili se z pádu The Farmer’s Market (farmářský trh), což bylo obdobné tržiště, které se na internetu objevilo v roce 2010 a FBI ho uzavřela o dva roky později. Fungovalo na podobném principu s tím rozdílem, že zde bylo možné platit přes PayPal a Western Union, takže FBI neměla takové problémy vysledovat příchozí platby, u BitCoinu je to daleko složitější a v některých případech téměř nemožné dohledat.

Po pádu původního Silk Roadu vznikly ještě další dvě verze, druhá byla shozena a ta třetí se spustila na I2P síti. I dnes existuje celá řada podobných tržišť, žádné z nich se ale neuchytilo tolik, jako právě Silk Road a tak černý trh v dnešní podobě funguje spíše v malých skupinkách na TOR sítích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *